Finance se řeší společně, ačkoli muži vydělávají více než jejich partnerky

Průzkum UniCredit bank ukázal, že účty, které vlastní muži, jsou většinou až dvojnásobkem hodnoty, které mají ženy v obratu, platu, ale také v zůstatku. Ostatně většinou právě muži také žádají o půjčky a hypotéky.

Společně
Více než polovina dotázaných se shodla na tom, že veškeré finance a investice řeší společně s partnerem, nehledě na to, kdo přináší do společné domácnosti větší podíl financí. Čtvrtina můžů a o jedno procento méně žen si myslí, že finanční situaci řídí on/ona sama. Rozhodující slovo pak má ve větší polovině případů muž.

Jak by vypadal graf o tom, kdo má rozhodovt o financích ve společné domácnosti?
– Rozhoduje muž: 24%
– Rozhoduje žena: 23%
– Rozhodují společně: 53%
Banku, ale také spoření nebo finančního poradce, vybírají manželé nebo partneři ve společné domácnosti opět spolu, to potvrdilo na čtyřicet sedm procent dotázaných.

Ženy mají méně dluhů než muži
Muži sice mají větší obnosy na účtech, více vydělávají, více utrácejí a jejich obrat je také dvojnásobný vůči obnosu, který schraňují na svých účtech ženy, ale také se mnohem více zadlužují. Banky potvrzují, že žadateli o půjčky či hypotéky jsou z osmdesáti procent muži. Banky uvádějí, že ženy si půjčují až o čtyřicet procent méně často než muži, a jde také o mnohem nižší čásky v řádech desítek tisíc korun. Muži také využívají o padesát jedna procent častěji kontokorent, jak vyplynulo z průzkumu UniCredit bank.

Co říká statistika?
– Ženy častěji vládnou domácímu rozpočtu, a to z důvodu starosti o děti a myšlení na jejich budoucnost (zakládání spořicích účtů)
– Častěji vyřizují administrativu s financemi spojenou
– Útratu kreditní kartou mají na starosti spíše muži, a to z více než osmatřiceti procent
– Ženy vydělávají až o čtvrtinu méně než muži
– Ženy mají těžší vstup na pracovní trh, a to až o dvě procenta
– Chybí nabídka zkrácených úvazků pro matky s malými dětmi