Hrajeme si se stromky


V dřívějších dobách nebylo moc zvykem, že by se v zahradách nebo sadech objevovaly malé ovocné stromky. Byly vždy velké, pěkné rostlé, rozvětvené a úroda se získávala buď ze žebříku, štaflí, trháčkem nebo oblíbeným lezením po stromu. Nejednou se stromy využily nejen jako zdroj bohatý na vitamíny, ale také posloužily jako dobrý úkryt, místo pro zavěšení houpačky nebo houpací sítě nebo hospodyňkám daly prostor pro natažení šňůr na prádlo. Mnohem později se zjistilo, že se dají vyšlechtit a vytvořit daleko pohodlnější způsoby ovocných stromků. Jsou rozhodně menší, že pro úrodu dosáhneme v podstatě ze země. Navíc, pokud se s nimi bude pracovat šetrně, tak si s nimi můžeme hrát, jen trochu jinak, uvádí přímé postupy, aby se stromek nepoškodil.
jabloňový sad

Tvarujeme

Pokud zachováme správný postup, tak můžeme skutečně jakýkoliv ovocný stromek dobře natvarovat, přesně podle svých potřeb a požadavků. Navíc díky střihání a úpravě se neustále omlazuje a tím samozřejmě produkuje více ovoce. Mnohdy i větších tvarů, než jsme vůbec očekávali. Což je příjemné. Na druhou stranu menší a tvarované stromky nezaberou tolik prostoru, ačkoliv je také dobré popřemýšlet, kam je umístíme, aby měly dostatek kořenové zásoby pro správný růst nebo neudělaly jinou neplechu. Jsme v tomto směru velice kreativní, takže můžeme vidět plodící ovocný stromek pnoucí se po pergole, nebo z koruny stromu udělaný deštník a okolo něj lavičky, takže takové příjemné venkovní posezení s ptáčky nad hlavou a ochranou před sluncem.
košatá jabloň

Zdroj vitamínů na dosah ruky

Přesně tak vystihuje tvarovaný stromek naše úsilí, Skutečně na dosah ruky máme neocenitelný zdroj nejen vitamínů, ale i minerálů a dalších prvků, které jsou zdraví prospěšné. Navíc, nebudeme si nic nalhávat, ale když se nám podaří pěkné dílo a ještě sklidit kvalitní úrodu, tak to nejen potěší, ale tak nějak je člověk hrdý sám na sebe, co vlastně všechno dokázal.