Fake news a dezinformační weby


Co vlastně jsou dezinformační weby?

            Touto otázkou se vám budu snažit přiblížit dezinformační weby a jejich tzv. „fake news“. Fake news jsou šířeny především pomocí sociálních sítí. Šíří je tam ovšem právě provozovatelé dezinformačních webů či jiní lidé, kteří jsou za to placeni. Fake news jsou v podstatě nepravdivé zprávy, někdy reagující na aktuální dění. Jejich účelem je podávat nepravdivé informace a zprávy, jimiž „straší“ občany různých zemí. Pro Rusko jsou v tomto ohledu důležité všechny členské státy NATO a EU. Cílem je pochopitelně obyvatele těchto států přesvědčit, že instituce jako Evropská Unie či Severoatlantická aliance, nefungují a jsou zbytečné. A že by se tyto státy měli více přiblížit k Rusku. Tedy vlastně rozbití našich vazeb spíše na západ, jež jsou pro nás klíčové. Ať již po stránce ekonomické, tak po stránce bezpečnostní. Pro Rusko je EU i NATO totiž velkou konkurencí. Nebezpečné je to zejména u lidí, kteří se příliš nezajímají o aktuální dění. Nesledují a nečtou příliš nezávislá česká média. Bohužel se také jedná o lidi, kteří věří tomu, co je psáno, a nejsou ochotni přijmout fakt, že to co si přečetli, není realita.    
falešné novinky

Jak víme o fake news a odkud se vzaly?

            O fake news a činnosti cíleného šíření dezinformací na sociálních sítích a na některých zpravodajských webech, víme i proto, že nám to potvrzují jak nezávislá česká média, ale rovněž i ze zveřejněných zpráv našich zpravodajských služeb. Zejména se jedná o naši kontrarozvědnou agenturu BIS (Bezpečnostní Informační Služba). Ta potvrzuje (zejména) Ruskou dezinformační činnost v Česku. V rámci Ruské federace působí mnoho takových agentur. Ty vysílají hoaxy a fake news jak doma v Rusku, tak i mimo něj. Ze strany Rusku, je zde snaha o rozdělení Evropy. Ve stylu „rozděl a panuj“.
falešné zprávy

Jak je možné, že tomu lidé věří?

            Ono to vlastně funguje překvapivě docela snadno. Stačí, když si někdo, koho aktuální dění a politika příliš nezajímají, všimne při čtení například nějakého receptu, těch je v současnosti na internetu habaděj, odkazu právě na článek z nějakého toho dezinformačního webu. Následně na něj klikne a pak už to jede. Přečte si to a vzhledem k tomu, že nemá jiné informace, které by jej nutily nad tím pouvažovat, jelikož jiné ani nehledá, tomu snadno uvěří. Zdá se, že to má i docela zásadní vliv na výsledky voleb. Čím dál populárnější jsou takové politické subjekty či kandidáti na prezidenta, kteří více inklinují k Rusku a Číně. Namísto těch, kteří preferují směřování na západ a naše transatlantické a evropské vazby, které jsou pro nás zásadní a klíčové.