Je skleněné zábradlí skutečně celé ze skla?


Zábradlí u schodů je něčím, čemu se obvykle nevěnuje příliš pozornosti. Většinou pouze zaregistrujeme, že tam nějaké je, a občas jej i použijeme. Avšak prakticky hned nám zmizí z paměti. Proto není divu, že si prakticky neuvědomujeme, z jakých materiálů může být vyrobeno.

Pokud bychom měli nějaké jmenovat, pak to nejspíš bude kov či dřevo, a je pravda, že právě tyto materiály jsou zdaleka nejpoužívanější, a to jak u vnitřních tak u vnějších schodišť. Je to proto, že mají zdaleka nejlepší vlastnosti, co se týče pevnosti a odolnosti vůči vnějším vlivům. Avšak nejsou ani zdaleka jediné.

schodiste2

Jedním z těch, o kterých bychom zprvu vůbec neuvažovali, je skleněné zábradlí Kmkdesign.cz. Je tomu tak především proto, že sklo není zrovna považováno za něco, co je odolné vůči nárazu či tlaku. Jistě, odolává poměrně dobře vnějším vlivům, avšak problém je ten, že pokud do něj například narazíme, pak nejspíš nevydrží.

I přesto se však tento typ používá, a to čím dál častěji. Jak je to možné? Jednoduše. V první řadě je třeba říci, že se jedná o speciální vyztužené sklo, které je přeci jen pevnější než to, které máme například v oknech.

schodiste1

Dále je na obou stranách fólie, která, pokud by se roztříštilo, je bude držet pohromadě a zabrání, aby se střepy rozlétly kolem dokola a někoho zranily. To je důležité zvláště na veřejných místech, jako jsou například obchodní centra.

V neposlední řadě je pak nutno dodat, že zde rozhodně nejsou celá zábradlí ze skla. Obvykle se jedná pouze o skleněné desky upevněné na kovové konstrukci. Mohou pokrývat pouze část plochy, jak to často vídáme u balkonů v panelovém domě, kde je často jen jedna deska do poloviny délky, nebo celou plochu, jak to známe například z již zmíněných obchodních center.

Jak je vidět, ač se to na první pohled nezdá, setkáváme se s ním častěji, než by se na první pohled mohlo zdát. A budeme jej vídat stále častěji.