Zaměstnanecký benefit stravenky. Pro koho jsou výhodné?


Nepochybně jsou stravenky mezi zaměstnanci oblíbené a žádané. Lze je použít ve většině stravovacích zařízení nebo v obchodech při placení potravin, protože nemusí zaměstnanec utrácet peníze. Nenakoupí za ně ale drogerii a kosmetiku, oblečení nebo také alkohol s cigaretami. Většinou je zaměstnanec použije při platbě za denní menu v pohostinství, jiní si je například šetří na nákup v obchodě. Stravenky lze totiž sčítat dohromady. Málokde ale na ně vrací více než 5 korun, proto je třeba využít jejich hodnotu co nejvíce.
zahrádka restaurace
Na rozdíl od ostatních výhod v zaměstnání, jako jsou poukazy do skiareálů nebo návštěva wellness, stravenky mohou použít opravdu všichni bez ohledu na věk a pohlaví. V zákoníku práce je totiž jasně dáno, že zaměstnavatel musí svým zaměstnancům umožnit stravování. Pokud se ale třeba v dané firmě nevaří, je možno přispívat na jídlo formou stravenek. Funkce tohoto lístku, ve velikosti například platební karty, spočívá v uhrazení částky za obědové menu. V podstatě jde o slevu na jídlo, protože zaměstnavatel může hradit více než půlku ceny a zbytek do dané sumy si zaměstnanec doplácí. Oběd tak ve finálním součtu vyjde třeba jen na třicet korun. Ta nejvýhodnější stravenka má totiž hodnotu 123 korun. Nejnižší hodnota je naopak pouze třicet korun.
dýňová polévka
A jak to má zaměstnavatel? Ten si může na daních odečíst nejvyšší hodnotu stravenky a zaměstnanci tak poskytne co nejnižší a nejvýhodnější doplatek. Stravenky totiž spadají do daňově uznatelných nákladů a to až do výše 55% hodnoty jedné stravenky jakožto jednoho jídla za den. Zaměstnanec má tedy, při současných vysokých cenách za jídlo, tu nejlepší platební výhodu. Prosperující a velké firmy mnohdy hradí plnou cenu stravenky, což je ještě lepší. Znamená to více motivace pro zaměstnance, protože se stravenky stávají běžným pracovním benefitem. Obrovskou výhodu mají papírové stravenky všeobecně. Uplatnit je lze ve velkých obchodech, ale i obce s malou provozovnou, kde nelze platit kartou, se mohou stát členem sítě, kde se stravenkami zaměstnanec zaplatí. Navíc uživatelé, kteří nedisponují počítačem nebo chytrým telefonem, vidí na kuponu přesnou částku.