Jednou z nejnepříjemnějších činností, které se týkají pěstitelství, je určitě pletí. Alespoň já neznám nikoho, kdo by se v této činnosti vyžíval. Jenže plevel má tu vlastnost, že vyroste úplně všude a není možné se ho zbavit. Co ale dělat, když nemáme na několika hodinové zakleknutí vedle záhonu čas anebo nás to prostě zoufale nebaví? Můžeme použít nějaké chemické prostředky. Ne každému je ale chemie na jeho milované zahrádce příjemnou představou. Není divu. Jsou některé postřiky, které sice zahubí plevel, ale mohou i poškodit půdu. Tak to prostě musí jít i bez chemie.
· Zajdeme si pro pomocníky do prodejny potravin a do trafiky.
Rady, které jsou tu připraveny, mohou znít tak trochu naivně, ale věřte, že pocházejí od zkušených, a hlavně úspěšných pěstitelů.
Octový postřik– velice jednoduchý postup, jak zničit ten drzý plevel, který se nám směje do tváře. Nalijte do rozprašovače ocet a jednoduše ho vmeťte na oplátku do tváře plevelu. Nečekejte, že se výsledky dostaví okamžitě. Je potřeba několik dnů opakovat.
Na plevel bez chemie
Další zbraní proti všudypřítomnému plevelu je kukuřičná mouka. Zní to neuvěřitelně? Až sklidíte úrodu, zkuste s touto moukou posypat zahradu na zaplevelených místech. Plevel nevystrčí už ani lupínek. Jedním z nepříjemných problémů, který plevel přináší, je ten, že se někdy zabydlí mezi dlaždicemi v našem chodníčku. Nejhorší jsou určitě pampelišky. Jsou tak hluboko, že je tu nebezpečí, že vyškubnete s rostlinou i kus chodníku. Nic takového. Posypte škvíry jedlou sodou, kterou plevel nesnáší. A co s těmi novinami? To nejjednodušší. Do mokré hlíny dejte vrstvu tiskovin (nebo lepenky), zasypejte hlínou a opět vrstvu novin a opět zasypat. Pro „skrblíky“ je tu jedna rada na závěr – jestliže chcete ušetřit, postačí Vám horká voda. Ta plevel zaručeně spálí. Bude to ale stát i mnohé životy, které jsou v hlíně ukryté.