Bydlet se musí


Nenajdeme mezi sebou zřejmě ani jediného normálního člověka, který by se dobrovolně zřekl touhy mít svou střechu nad hlavou a přežíval https://www.sbazar.cz/chalopecky.jan/detail/25355946-stary-casopis-s-nejakym-strejdou někde na ulici. Bydliště je prostě něco, co je nám potřeba, a to jak kvůli našemu pohodlí a bezpečí, tak třeba i kvůli tomu, že je určitá stálá adresa důležitá pro nejedno úřední jednání a jiné zásadní záležitosti. A kdo nemá nikde místo, kterému by se dalo říkat bydliště nebo třeba domov, má v mnoha ohledech smůlu.

mince a Evropa

Lidé tedy naprosto pochopitelně usilují o možnost někde bydlet. A pokud jim to jejich podmínky dovolují, bydlí někde ve vlastních domech nebo bytech. A když jim štěstí zase až tak moc nepřeje, spokojují se třeba aspoň s nějakým nájemním bydlením, případně soužitím (a soužením) s rodiči nebo nějakými známými.

Ovšem každopádně je nejlepší, když bydlí člověk v nemovitosti, která je jeho, ze které ho vlastně nikdo nemůže vypudit. Protože to je jistota, která je v lidském životě skutečně důležitá, ba přímo nezbytná k tomu, aby žil člověk jako člověk.

Jenže na vlastní byt spousta našinců nemá. Tedy nemá na to peníze. A když někdo nemůže platit, pochopitelně od nikoho svůj byt jenom tak nedostane. A tak ti, kteří potřebují a chtějí někde bydlet, ale nemohou si to ve své finanční situaci dovolit, spoléhají na hypotéky, za něž si lze koupit nějaký ten objekt do svého vlastnictví.

eura košile

Jenže hypotéky jsou vlastně půjčky. A půjčku dostanou jenom ti, kdo dokážou prokázat schopnost ji splatit. A když je hypotéka v takové výši, aby se jí zaplatila koupě bytu do soukromého vlastnictví, pro někoho nedosažitelná? Pak by se měl možná někdo takový rozhodnout pro alternativu, jíž je hypotéka na družstevní byt https://www.americkahypoteka.cz/hypoteka-na-druzstevni-byt/. Díky té totiž získá člověk aspoň byt družstevní, který bývá levnější a půjčka na něj je tudíž zvládnutelnější. A je lepší byt družstevní než žádný.