Vyhraje Německo nebo koronavirus?


Myslíte si, že je koronavirová pandemie minulostí? Pak si to nemyslete. Sice to tak u nás zdánlivě vypadá, ale jinde se situace může lišit. A také liší.

Vezměte si například takové cestování přes Německo tak, jak jsem ho v nedávné době zažil já. A pojďte se se mnou a Lufthansou vydat z Prahy do Jižní Afriky a zase zpátky. A rázem poznáte, že není všem dnům pandemie konec.

Na letišti v Praze se srotí dav lidí směřujících do Frankfurtu. A jak už se u nás v posledních měsících stalo zvykem, nehrají tu nějaká očkování nebo testy žádnou roli, o ochraně dýchacích cest ani nemluvě. Někdo tu sice roušku nebo respirátor má, většina ale ne. Kdo by se v nich dusil, když nemusí?

žena na letišti

Roušky a respirátory přijdou ke slovu až při vstupu do letadla. Jde o německý dopravní prostředek, a tudíž tu musí všichni něco na ústech mít. Aspoň roušku. A ti, kdo byli na letišti celou dobu tělo na tělo a mohli na sebe naprskat kdeco, už se tak v letadle chrání. Pokud se tedy zrovna nejí, nepije nebo nečiní něco jiného, k čemu jsou odkrytá ústa potřeba. To je výjimka, tehdy se lidé mohou ‚odmaskovat‘.

Pak se vystoupí ve Frankfurtu. A na letišti už to neplatí, takže většina lidí své maskování odloží. Do doby, než se nastoupí do dalšího, ještě většího letadla téže letecké společnosti, kde platí výše zmíněná povinnost se chránit. Včetně zmíněných výjimek. A to až do doby, než se po nějakých deseti hodinách vystoupí v jihoafrickém Johannesburgu, kde je to všem zase buřt. Jak se říká česky i německy stavu věcí, kdy je to každému jedno.

letadlo Lufthansy

A cesta zpět? Naprosto identická. Lidé se v letadle kryjí respirátory nebo rouškami, dokonce i ty podomácku vyrobené se akceptují, aby se prý za letu navzájem nenakazili. A že se mohou nakazit při dlouhém čekání ve stísněných prostorách letišť? To nikoho nezajímá. Stejně jako se prostě ochrana vyžaduje, jen pokud nevadí v jídle a podobně.

A co myslíte, kdo vyhraje? Němci s těmito opatřeními nebo koronavirus, kterému se jimi zjevně nedá zabránit?

Jestli má koronavirus nějaký mozek, myslím si, že vyhrají Němci. Protože se v takovém případě musí viry umlátit smíchy, když to vidí.