Strojní výroba děr


Vrtání je snadný způsobí pro výrobu děr, ovšem nedosahuje nijak obrovské přesnosti. Z tohoto důvodu můžeme použít nástroj stavitelný výstružník.

Strojní výroba děr

Klasické vrtání

Výroba otvorů je jednou ze základních činností ve strojírenství, protože jsou zapotřebí opravdu u spoustu výrobků. Nejdříve začneme u obyčejné díry, kdy potřebujeme vhodnou vrtačku a vrták. Pro domácí požití postačí třeba ruční, ovšem ve firmách se požívá sloupová, stojanová a například radiální kdy každá se liší velkostí a také možnosti pohybu obrobku nebo nástroje.

výroba děr

Výběr je nutné dobře zvážit, aby nám skutečně daný stoj vyhovoval a nebyly s ním žádné problémy. Následně se musíme posunout k nástrojům, protože vrtáků je mnoho různých druhů. Jako první bychom měli vybírat podle materiálu, do kterého potřebujeme vrtat, protože nástroj na dřevo nemůžeme používat na kov. Čím delší je tento nástroj, tak má větší tepelnou odolnost, ale zase může více trpět na pohybové namáhání. Záleží rozhodně také na použitém materiálu, který udává pevnost nástroje. Většina vrtáků se dá broušením zase snadno naostřit.

Přesná výroba

Obyčejný vrták je vždy o něco větší než celé číslo, aby dírou třeba hezky prošel šroub. Z tohoto důvodu obyčejné vrtáky pro běžné využití opravdu vyhovují a můžeme je používat bez omezení. Ovšem potom tu máme otvory, kdy je zapotřebí opravdu vysoká přesnost, takže nám tyto nástroje rozhodně stačit nebudou, a proto musíme zvolit jiný.

železné špony

Tím rozhodně může být stavitelný výstružník, protože je určen právě pro výrobu přesných otvorů. Vyrábí se většinou z rychlořezné oceli, protože ta u takových nástrojů poskytuje velmi dobrou pevnost a odolnost. Výsledkem je kuželový nebo kruhový otvor s vysokou přesností. Tento nástroj ubere většinou vrstvu do půl milimetru, takže ještě před jeho použitím vyvrtáme o něco menší díru. Výstružníků je několik druhů, kdy se liší například tvarem a počtem jednotlivých břitů. Volba potom už záleží čistě na Vašem použití a požadavcích, ovšem vždy můžete spolehnout na nízkou cenu.