Vysokoškolské obory, které mají budoucnost


Volba vysokoškolského oboru je velmi důležitým krokem, který nasměruje vaši budoucnost určitým způsobem. Ačkoliv je rozhodně důležité vybrat si něco, co vás bude bavit, musíte myslet i na to, aby jste pomocí zvoleného oboru získali v budoucnu zaměstnání, které vás finančně zajistí. Samozřejmě je také potřeba zvolit obor, který zvládnete vystudovat, protože bez diplomu to nakonec nemá žádnou hodnotu, ale je nutné myslet na to, co z vás jednou bude.

vysokoškolská přednáška

Lékařské obory

Všimli jste si někdy, jak jsou lékaři vytížení? V čekárnách sedí zástupy lidí, a na vyšetření se čeká mnohdy i hodiny. Objednat se ke specialistovi je ještě náročnější, protože mívají plno dlouho dopředu. A sehnat zubaře se v mnohých oblastech zdá jako neřešitelný úkol. Ano, lékařů je málo, takže pacientů bude nejspíš dost, a peníze za některé lékařské profese určitě nejsou od věci. Sehnat dobrého psychiatra je někdy otázkou měsíců, či let. A právě takový psychiatr si může vydělat nemalé peníze. Proč tedy nezkusit třeba tento obor? Špatně na tom není ani takový psycholog, pokud je alespoň trošku dobrý, a hlavně empatický. Nerozumíte-li lidské duši, můžete zvolit dráhu zubaře. Vstupní náklady jsou jistě vysoké, ale ve výsledku se to vyplatí. Zubařů je málo, a lidé u nich nechávají celé výplaty, protože bolest zubu lze jen málokdy ignorovat, a krásný chrup je důležitou vizitkou každého jednotlivce. Pokud máte rádi děti, můžete zkusit práci pediatra. Těch sice není zase tak málo, a v jejich ordinaci se obvykle nečeká celé hodiny, ale uplatnění jistě najdete, a v soukromé ordinaci si většinou přijdete na lepší peníze, než v nemocnici. Pro méně studijní typy se nabízí práce zdravotní sestry, avšak ta si obvykle už tolik nevydělá. Platy zdravotních sester v nemocnicích jsou obvykle chabé oproti tomu, jak namáhavá jejich práce je. Lépe jsou na tom sestry v soukromých ordinacích, ale ani tak se nejedná o žádné jmění. Práce v porodnictví také není od věci, protože ženy budou děti rodit stále, avšak i zde se jedná o časově, fyzicky, a psychicky náročnou práci.

lékařský plášť

Právnické obory

Žijeme ve světě, kde alespoň jednou za život každý potřebuje služby právníka. Ať už se jedná o služby poradenské, nebo jiné, právníci si své uplatnění najdou, a ti dobří si vydělají nemalé peníze. 

Jaké obory raději ne?

V mnoha pracích vám stačí pouze diplom, a nehledí se na to, jaký obor jste vystudovali. V těchto pracích však nebývá finanční ohodnocení bůhví co. Pak jsou zde obory naprosto zbytečné, jako je filozofie, nebo historie, se kterými můžete dělat tak leda učitele, nebo přednášet, čímž si vydělají jen ti nejlepší. Co se týče technických studií, jsou sice potřeba, ale lidí s těmito diplomy je mnoho, a jsou mnohdy placeni hůř, než lidé s výučními listy. Stejně tak jsou na tom obory ekonomické, kdy musíte mít štěstí, nebo kontakty. A pak obory umělecké, kde se opět daří jen pár vyvoleným.