Za vaření levnější


Není žádným tajemstvím, že většinu elektrické energie spotřebováváme v kuchyni. A zrovna tak je už dávno dobře známo, že za touto velkou spotřebou stojí vlastně jenom pár docela nenápadných zařízení. Varná konvice, mikrovlnná trouba nebo dejme tomu elektrická plotna.
A o té poslední tu bude dnes řeč.
indukční vařič
Dali jste si někdy tu práci a stopnuli si, jak dlouho u takové běžné plotny denně stojíte? Ověřili jste si, kolik času je tato zapnuta, než se u vás uvaří oběd? Nebo klidně i večeře a další pokrmy a chody?
Jestli ano, zkusili jste se podívat na to, kolik za tu dobu bylo tímto způsobem spáleno elektřiny? Pokud jste tak učinili, možná se vám panenky vašich očí protáčely podobně jako elektroměr, že?
Ovšem co jeden nadělá? Vařit se přece musí.
Ano, vařit se možná i musí. Ale napadlo vás někdy, kolik energie ztrácíte jenom proto, že váš hrnec pořádně nedoléhá k plotýnce? Nebo kolik takto vyprodukovaného tepla uniká proto, že je hrnec menší než plotýnka a tato tak hřeje i kolem něj, a to naprosto bez užitku?
Nejspíše ne. Protože kdybyste si toto uvědomovali, už dávno byste doma měli namísto toho předpotopního sporáku, jakým bývají naše domácnosti běžně vybaveny, .
Indukční varné desky mají ve srovnání s obvyklými elektrickými sporáky tu vlastnost, že se jejich část, jež hřeje, automaticky přizpůsobuje velikosti nádoby, jež na nich zrovna stojí. Případně velikosti všech tam stojících nádob, protože jich může být klidně i víc naráz. Díky funkci indukční varné desky založené na principu elektromagnetického vlnění předává tato teplo přímo speciálnímu nádobí se speciálním sendvičovým feromagnetickým dnem, jež k ní nezbytně patří, a ani volt ze zásuvky tak nepřijde nazmar. Zejména pokud pak máte k dispozici i některou z doplňkových služeb jako možnost vytvoření speciální varné plochy s přednastavenou teplotou nebo funkci kontrolující úbytek zbytkového tepla při přípravě pokrmů.
dual indukční vařič
Velkou předností indukčních desek je i rychlost, s jakou tyto dokážou dovést vodu k bodu varu, stejně jako to, že vy sami se o takovou indukční desku nikdy nespálíte. Protože tato zkrátka nehřeje nikde jinde než tam, kde na ní stojí nádobí.
Takže se s takovou indukční varnou deskou nespálíte ani skutečně, ani v přeneseném smyslu slova, když si ji pořídíte. Je ve všech ohledech dokonalá.
Tedy až na ten jediný. Neměli byste si ji pořizovat, pokud máte rádi horory a těšíte se na okamžik, až vás pořádně vyděsí vyúčtování spotřeby elektrického proudu. Jež bude v příštím roce stoupat a stoupat.