Zdravá a vyvážená strava


Zdravá a vyvážená strava

Pojem zdravá strava u mnohých může vyvolávat představu chroupání syrové zeleniny a nekonečného hladovění. Přitom tak to vůbec není. Možná budete spíš překvapeni, že i zdravá strava může být chutná a sytá. Ze všech stran na nás útočí informace o tom, jak nezdravý je lepek, a že cukr a tuky jsou zabijáci lidstva. V záplavě těchto skandálních informací lidé jen těžko hledají cestu ke správnému životnímu stylu, protože se v záplavě prohlášení nedokážou orientovat. Vhodné je znát také svoje BMI https://www.bmikalkulacka.cz/, tedy body mass index. Jedná se o výpočet, který nám prozradí, jaká váha je pro nás ideální.

zelenina

Výhody

Zdravá strava nám v životě může přinést spoustu výhod. Jednou z nich je například snížení rizika vzniku některé ze závažných civilizačních chorob (obezita, cukrovka, rakovina či kardiovaskulární problémy). Vyvážená strava také podporuje dobrou náladu, zmírňuje pocit únavy a udržuje naše mozkové funkce v dobré kondici. Postará se také o naše dobré zažívání, pokud budeme mít vyvážený příjem vlákniny, probiotik a prebiotik. Zajistíme se také lepší sportovní výkony a lepší poměr tuků a svalové hmoty v těle. Pokud se ptáte, jaké jídlo je tedy pro naše tělo zdravé a prospěšné, pak obecně lze říci, že jsou to takové potraviny, které neobsahují genetické modifikáty a zbytečné chemické přísady.

pohyb

Cukr a tuk naše tělo potřebuje také, ovšem pouze ve zdravé míře. Nelze tedy o cukrech a tucích jednoznačně prohlásit, že jsou nezdravé a škodlivé. Ovšem není to jen o jídelníčku, nýbrž také o pohybu. Pokud budeme mít větší energetický příjem než výdej, pak zcela logicky začne tělo tvořit tukové zásoby. Je třeba zařadit do našeho života pravidelný pohyb, abychom měli také dostatek svalové hmoty. Přitom stačí celkem málo. Vyjít denně několik schodů navíc, ujít dvě zastávky autobusu pěšky nebo místo automobilu občas využít jízdní kolo.