Vojtěška a její prospěch pro náš organismus


Odkud pochází a jak ji poznáte

Vojtěška je vytrvalá rostlina s krátkými řapíkatými listy. Drobné květy fialové barvy mají zajímavý motýlkovitý tvar a pro svou něžnou krásu se často stávají součástí kytic s polních květin. Její pěstování je doloženo už ve středověkém Římě a je doložená i v staré čínské medicíně.

tolice vojtěška

Kromě toho, že je to velice kvalitní strava plná bílkovin pro dobytek, našlo se využití i pro lidi.

Proč ji vyzkoušet?

V lidovém léčitelství se sbírají mladé listy květy i semínka. Od pradávna je považovaná za zdroj síly a energie. Pokud nejste zrovna sběratelé bylin, jednoduše si vojtěšku https://www.nakliceno.cz/alfalfa/ zakoupíte a můžete ji v kratších cyklech užívat jako tablety nebo ve formě prášku. Tato bylinka se nehodí k trvalému užívání, a proto je nejideálnější zařazovat ji do jídelníčku v krátkých dvouměsíčních cyklech několikrát za rok, vždy s měsíční přestávkou.

Vojtěška je známá jako bylina, která je vhodná pro lidi s potížemi v trávení. Výrazně ho podporuje, pomáhá proti nechutenství a plynatosti. Pomáhá se vstřebáváním důležitých látek, jako jsou cukry a bílkoviny. Působí jako detoxikační prostředek a výrazně pomáhá lidem s velkou fyzickou zátěží a sportovcům v nabrání síly.

Do organismu nám dodává potřebné vitamíny A, C, D, E a K, minerální látky jako vápník, fosfor, železo, hořčík, draslík, sodík, křemík a také řadu aminokyselin.

naklíčená vojtěška

Tip do kuchyně

Pokud chcete oživit svůj jídelníček, rozhodně vyzkoušejte klíčky z vlastnoručně naklíčených semínek. V zimních měsících si tak snadno obstaráte čerstvou přílohu k masu nebo zpestření a ozdobu třeba do pomazánek. Pokud se dostanete k čerstvým rostlinám, zkuste si udělat čerstvou šťávu, která má naprosto nejlepší účinky a bohatě vám stačí 2x za den 20-30 ml. Smíchat ji můžete třeba s čerstvou šťávou z mrkve, červené řepy a rajčat a ozdobit řapíkatým celerem nebo lístkem bazalky. Stejně tak dobře můžete přidat prášek z vojtěšky do čerstvé zeleninové šťávy, čímž si přípravu usnadníte.